Timetable for AustMS2017

Viewing preferences Show (non-session) events :
Session(s) shown (0): [ Show all sessions | Show no sessions ]
Plen Alg App Ind Cat K Comp Math Compl Geom Dyn Erg Edu Func An Geom An
Harm An Math Biol Math Opt Math Phys Num Th PDEs Prob Stoch Rep Th Stoch App Top
\LaTeX

Date(s) shown (1): [ Show all dates | Show no dates ]
2017-12-12 2017-12-13 2017-12-14 2017-12-15

Tue (12/12)
08:00
Registration
MQ Theatre Foyer
(180 mins)
08:30
09:00
Opening Session
Macquarie Theatre
(120 mins)
09:30
10:00
10:30
11:00
Morning Tea
MQ Theatre Foyer
(30 mins)
11:30
Plen
Okounkov Title: Enumerative geometry and geometric representation theory
Speaker: Andrei Okounkov
Room: Macquarie Theatre
Duration: 30 mins
12:00
12:30
Lunch
(90 mins)
13:00
Mathematical Sciences Decadal Plan 1315-1400
Macquarie Theatre
(60 mins)
13:30
14:00
Alg
East Title: Integer polygons with given perimeter
Speaker: James East
Room: W5A 105
Duration: 60 mins
App Ind
Albrecht Title: The two-train separation problem on non-level track
Speaker: Amie Albrecht
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Street Title: Real sets
Speaker: Ross Howard Street
Room: W5A 101
Duration: 60 mins
Compl Geom
Ward Title: Using the Schottky--Klein prime function to compute the harmonic measure distribution function of a doubly connected planar domain
Speaker: Lesley Ward
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Comp Math
Droniou Title: Designing high-order schemes for diffusion problems on generic polytopal cells
Speaker: Jerome Droniou
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Edu
Wang Title: Linking mathematical theories to computation and modelling for engineering applications
Speaker: Yucang Wang
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Sukochev Title: Conformal trace theorem for Julia sets
Speaker: Fedor Sukochev
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Harm An
Sikora Title: Riesz transform and harmonic functions
Speaker: Adam Sikora
Room: C5A 225
Duration: 60 mins
Math Biol
Kaw Title: Delivery and diffusion in membranes
Speaker: Aaron Jordan Kaw
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Gaitsgory Title: Averaging in singularly perturbed deterministic and stochastic optimal control problems and dynamic games
Speaker: Vladimir Gaitsgory
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Math Phys
Mangazeev Title: Integrable structure of products of complex random matrices
Speaker: Vladimir Mangazeev
Room: W5A 202
Duration: 60 mins
PDEs
Daners Title: Global dynamics of generalized logistic equations
Speaker: Daniel Daners
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Klebaner Title: Random initial conditions in differential equations
Speaker: Fima Klebaner
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Coulembier Title: Auslander--Dlab--Ringel algebras and Ringel duality
Speaker: Kevin Coulembier
Room: W5A 205
Duration: 60 mins
Top
Crowley Title: The topological period–index conjecture for almost complex 6-manifolds
Speaker: Diarmuid Crowley
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
14:30
Alg
Thornton Title: On base radical operators Part 1: classes of finite associative rings
Speaker: Lauren Thornton
Room: W5A 105
Duration: 60 mins
Cat K
Walker Title: Universal properties of polynomials via doctrinal Yoneda structures
Speaker: Charles Walker
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Green Title: Using the Schottky--Klein prime function to compute harmonic measure distribution functions of a class of multiply connected planar domains
Speaker: Christopher Green
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Comp Math
Cheng Title: Convergence analysis of a family of ELLAM schemes for a fully coupled model of miscible displacement in porous media
Speaker: Hanz Martin Cheng
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Edu
Jackson Title: Impact and sustainability of a cross-disciplinary mathematics support program
Speaker: Deborah Jackson
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Harm An
Ottazzi Title: Spectral multipliers for sub-Laplacians on $NA$ groups
Speaker: Alessandro Ottazzi
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
Gray Title: Akt translocation as a harmonic oscillator
Speaker: Catheryn Gray
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Phys
Zhang Title: Quantum integrable models and the off-diagonal Bethe ansatz method
Speaker: Xin Zhang
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Hussain Title: The Hausdorff measure version of Gallagher's theorem\,---\,closing the gap and beyond
Speaker: Mumtaz Hussain
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Sun Title: The Sylvester equation and the elliptic Korteweg--de Vries system
Speaker: Yingying Sun
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Rep Th
Pauwels Title: Gerstenhaber structure of a class of special biserial algebras
Speaker: Bregje Pauwels
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
15:00
Alg
McDougall Title: On base radical operators Part 2: classes of finite Puczylowski algebras
Speaker: Robert McDougall
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
App Ind
Zhang Title: A study of optimizing courier routes in CBD areas
Speaker: Lele (Joyce) Zhang
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Voineagu Title: Computations in Bredon motivic cohomology
Speaker: Mircea Voineagu
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Ong Title: The Donaldson--Narasimhan--Seshadri Theorem
Speaker: Marielle Ong
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Comp Math
Lamichhane Title: A new minimisation principle for the Poisson equation leading to a flexible finite-element approach
Speaker: Bishnu Lamichhane
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Edu
Smith Title: Engagement-focused learning in large service-level courses
Speaker: Rebecca Smith
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Huang Title: Derivations into ideals of semifinite von Neumann algebras
Speaker: Jinghao Huang
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Harm An
Rozendaal Title: Operator-valued $(L^{p},L^{q})$ Fourier multipliers
Speaker: Jan Rozendaal
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
Hendriksen Title: Non-binary unrooted tree-based networks
Speaker: Michael Hendriksen
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Eberhard Title: Radius theorems for monotone mappings
Speaker: Andrew Eberhard
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Math Phys
Angelova Title: Squeezed coherent states of one-dimensional anharmonic quantum oscillators
Speaker: Maia Nikolova Angelova
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Lay Title: An explicit bound for the divisor function
Speaker: Jeffrey Lay
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Broadbridge Title: Non-classical symmetry solution of nonlinear reaction--diffusion: soil--water with plant roots
Speaker: Philip Broadbridge
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Cioica-Licht Title: Stochastic integration in quasi-Banach spaces
Speaker: Petru A. Cioica-Licht
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Fintzen Title: On the Moy--Prasad filtration and super-cuspidal representations
Speaker: Jessica Fintzen
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Nagy Title: Classifying $8$-dimensional E-manifolds
Speaker: Csaba Nagy
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
15:30
Afternoon tea
MQ Theatre Foyer
(30 mins)
16:00
Alg
Ferov Title: Isomorphism problem for virtually-free groups
Speaker: Michal Ferov
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
App Ind
Nelson Title: Analysis of nitrogen removal in the activated sludge process
Speaker: Mark Nelson
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Crowley Title: Functors to categories of manifolds
Speaker: Diarmuid Crowley
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Randall Title: Flat $(2,3,5)$-distributions and Chazy's equations
Speaker: Matthew Randall
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Comp Math
Ehler Title: Optimal Monte Carlo integration
Speaker: Martin Ehler
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Edu
Tisdell Title: No, Professor: you don't need to reverse the order of integration!
Speaker: Chris Tisdell
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Al-shakarchi Title: Isomorphisms of $\mathit{AC}(\sigma)$ spaces
Speaker: Shaymaa Shawkat Kadhim Al-shakarchi
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Harm An
Mills Title: The connection between vanishing reverse-H\"older weights and functions of vanishing mean oscillation
Speaker: Stephanie Mills
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
W5C 213
(30 mins)
Math Opt
Thai Doan Title: Optimality conditions for non-smooth, multi-objective, bilevel optimization problems
Speaker: Chuong Thai Doan
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Math Phys
Chen Title: Duality in mASEP and tKZ equation
Speaker: Zeying Chen
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Badziahin Title: $p$-adic Littlewood conjecture: what can potential counter-examples look like?
Speaker: Dzmitry Badziahin
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Zhu Title: Recent progress on classical solutions for compressible isentropic Navier--Stokes equations with degenerate viscosities and vacuum
Speaker: Shengguo Zhu
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Botev Title: Sampling via regenerative chain Monte Carlo
Speaker: Zdravko Botev
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Hochs Title: Blattner's conjecture as an index theorem
Speaker: Peter Hochs
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Mathews Title: Knot invariants and cluster algebras
Speaker: Daniel Mathews
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
16:30
Alg
Pullen Title: Concrete mathematical incompleteness and the Finite Upper Shift Kernel theorem
Speaker: Ainsley Pullen
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
App Ind
Sagradian Title: Potential theory problems for arbitrary rotationally symmetric double-connected conductors: rigorous approach
Speaker: Martin Sagradian
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Nagy Title: A functorial approach to classifying manifolds
Speaker: Csaba Nagy
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Comp Math
Le Gia Title: Sparse isotropic regularisation for spherical harmonic representations of random fields on the sphere
Speaker: Quoc Thong Le Gia
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Edu
Mills Title: Lessons from problem solving in ancient China
Speaker: Terence Mills
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Mampusti Title: Mauldin--Williams graphs and their KMS states
Speaker: Michael Arthur Mampusti
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Harm An
Frey Title: Sparse dominations and sharp weighted estimates for singular integral operators
Speaker: Dorothee Frey
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Opt
Pineda-Villavicencio Title: On the reconstruction of polytopes
Speaker: Guillermo Pineda-Villavicencio
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Math Phys
Garbali Title: Lattice integrable stochastic processes
Speaker: Alexandr Garbali
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Zhao Title: Mean-value results of Hecke $L$-functions with fixed-order characters
Speaker: Liangyi Zhao
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Casanova Title: Fluid structure system with boundary conditions involving the pressure
Speaker: Jean-Jerome Casanova
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Hodgkinson Title: The long-term behaviour of an occupancy process
Speaker: Liam S. Hodgkinson
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Yang Title: Towards a construction of higher dimensional loop Grassmannians
Speaker: Yaping Yang
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Ham Title: Geometric triangulations of knot complements
Speaker: Sophie Ham
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
17:00
Plen
Du Title: Propagation, diffusion and free boundaries
Speaker: Yihong Du
Room: Macquarie Theatre
Duration: 30 mins
17:30
18:00
Reception E7B Atrium
(120 mins)
18:30
19:00