Timetable for AustMS2017

Viewing preferences Show (non-session) events :
Session(s) shown (0): [ Show all sessions | Show no sessions ]
Plen Alg App Ind Cat K Comp Math Compl Geom Dyn Erg Edu Func An Geom An
Harm An Math Biol Math Opt Math Phys Num Th PDEs Prob Stoch Rep Th Stoch App Top
\LaTeX

Date(s) shown (1): [ Show all dates | Show no dates ]
2017-12-12 2017-12-13 2017-12-14 2017-12-15

Wed (13/12)
08:00
08:30
09:00
Plen
Mahler Lecture
Corwin Title: Integrable probability
Speaker: Ivan Corwin
Room: Macquarie Theatre
Duration: 30 mins
09:30
10:00
Plen
De Sterck Title: Scalable PDE solvers on supercomputers: multilevel and parallel-in-time
Speaker: Hans De Sterck
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
10:30
11:00
Morning Tea
MQ Theatre Foyer
(30 mins)
11:30
Plen
Hanna Neumann Lecture
Benkart Title: Walking on graphs to Invariant Theory
Speaker: Georgia Benkart
Room: Macquarie Theatre
Duration: 30 mins
12:00
12:30
Lunch
(90 mins)
13:00
Debate
Macquarie Theatre
(60 mins)
13:30
14:00
App Ind
Jovanoski Title: A stochastic differential equation approach to modelling the growth phase of fire spread
Speaker: Zlatko Jovanoski
Room: W5C 221
Duration: 60 mins
Cat K
Hallam Title: End-periodic $K$-homology and positive scalar curvature
Speaker: Michael Alexander Hallam
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Gover Title: The projective geometry of Sasaki--Einstein structures and their compactification
Speaker: Rod Gover
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Comp Math
De Sterck Title: Nonlinearly preconditioned optimisation methods for tensor decompositions and recommendation
Speaker: Hans De Sterck
Room: X5B 138
Duration: 60 mins
Dyn Erg
Schindler Title: Trimmed sums for observables on the doubling map
Speaker: Tanja Schindler
Room: W5A 201
Duration: 60 mins
Edu
Phillips Title: Employing cultural plasticity in STEM workshops for prospective indigenous Engineering and Information Technology students
Speaker: Collin Grant Phillips
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Ramagge Title: C*-algebras from self-similar actions and their states
Speaker: Jacqui Ramagge
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Pulemotov Title: Metrics with prescribed curvature on homogeneous spaces with intermediate subgroups
Speaker: Artem Pulemotov
Room: C5A 232
Duration: 60 mins
Harm An
Zhou Title: A principal eigenvalue problem with large degenerate advection
Speaker: Maolin Zhou
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
Pooladvand Title: Do T-cells compete for antigen?
Speaker: Pantea Pooladvand
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Parkinson Title: Averaging of discrete-time singularly perturbed optimal control problems
Speaker: Alex Parkinson
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Shi Title: Bootstrap random walk
Speaker: Meng Shi
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Webster Title: The representation theory of symplectic singularities
Speaker: Ben Webster
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Licata Title: Contact manifolds with boundary
Speaker: Joan Licata
Room: W5A 103
Duration: 60 mins
14:30
App Ind
Smith Title: Quantifying the change in the far-field pattern induced by rounding the corners of a scatterer illuminated by a plane-wave electromagnetic field
Speaker: Paul Smith
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Robertson Title: Presheaf models for infinity modular operads
Speaker: Marcy Robertson
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Dullin Title: Stability of doubly periodic shear flow of the Euler equations
Speaker: Holger Dullin
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Edu
Loch Title: Teaching wirelessly with a pen-enabled tablet
Speaker: Birgit Loch
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Geom An
Zhu Title: Min--max theory for constant mean curvature hypersurfaces
Speaker: Jonathan Julian Zhu
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Harm An
Hauer Title: A generalised Gagliardo--Nirenberg type inequality with application to the $p(x)$-Laplacian
Speaker: Daniel Hauer
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
Kumbhari Title: Modelling the impact of T-cell avidity on cancer vaccines
Speaker: Adarsh Kumbhari
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Lindstrom Title: Strong convergence for relaxed iterated approximate projection methods for convex feasibility problems
Speaker: Scott Lindstrom
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Num Th
Forrester Title: Octonions in random matrix theory
Speaker: Peter Forrester
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Liu Title: Invariance principle for biased bootstrap random walks
Speaker: Yunxuan Liu
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Stoch App
Stewart Title: More sensitive mixture detection using the empirical moment-generating function
Speaker: Michael Stewart
Room: W5A 203
Duration: 30 mins
Top
Tate Title: Higher Teichm\"uller theory on closed and finite-area surfaces using techniques of Fock and Goncharov
Speaker: Dominic Tate
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
15:00
App Ind
Topal Title: Accurate calculation of complex eigenvalues for TM-modes in 2D arbitrary cavities with longitudinal slit
Speaker: Turker Topal
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Lanari Title: $\infty$-groupoids and the Homotopy Hypothesis
Speaker: Edoardo Lanari
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Schmalz Title: Homogeneous tube domains in higher dimensions
Speaker: Gerd Schmalz
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Comp Math
Sloan Title: On the generation of random fields
Speaker: Ian Sloan
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Balasuriya Title: Stochastic sensitivity: a computable measure for uncertainty of deterministic trajectories
Speaker: Sanjeeva Balasuriya
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Edu
Guo Title: Improving retention and progression by rescheduling engineering mathematics units
Speaker: William Guo
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Sims Title: Rigidity for dynamics via operator algebras
Speaker: Aidan Sims
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Majchrowski Title: Neck detection for the fully nonlinear flow $G$
Speaker: Alexander Majchrowski
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Math Biol
Jenner Title: Modelling heterogeneity in biology: how do cancer-killing viruses interact with tumour cells?
Speaker: Adrianne Jenner
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Eshragh Title: A new approach to select the best subset of predictors in linear regression modeling
Speaker: Ali Eshragh
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Num Th
Yau Title: Distribution of $\alpha n+ \beta$ modulo 1 over some arithmetic set
Speaker: Kam Hung Yau
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Hamza Title: General bootstrap random walks
Speaker: Kais Hamza
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Vilonen Title: Langlands duality for real groups
Speaker: Kari Vilonen
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Stoch App
Wishart Title: Homogeneous wavelet expansions of some fractional Gaussian fields
Speaker: Justin Wishart
Room: W5A 203
Duration: 30 mins
Top
Casella Title: Representations of fibered $3$-manifolds using flags
Speaker: Alex Casella
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
15:30
Afternoon Tea
MQ Theatre Foyer
(30 mins)
16:00
Cat K
Spong Title: The $K$-theory of loop spaces and elliptic cohomology
Speaker: Matthew James Spong
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Ganji Title: A criterion for the embedding of a $3$-dimensional CR structure
Speaker: Masoud Ganji
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Comp Math
Hegland Title: Fractals and numerical linear algebra
Speaker: Markus Hegland
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Wormell Title: Spectral Galerkin methods for transfer operators in uniformly expanding dynamics
Speaker: Caroline Wormell
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Edu
Dhindsa Title: Tertiary students' perceptions of assessments of, and attitudes to, Mathematics
Speaker: Harkirat Dhindsa
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Armstrong Title: Twisted $C^*$-algebras of topological higher-rank graphs: keeping things simple!
Speaker: Becky Armstrong
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
C5A 232
(30 mins)
Math Biol
Angelova Title: Mathematical model of glucose--insulin regulation with diabetically impaired ultradian oscillations
Speaker: Maia Nikolova Angelova
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Mohammadian Title: Investigating Hamilton cycles through extreme points of a certain polytope
Speaker: Sogol Mohammadian
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Num Th
Trudgian Title: Primes and squares\,---\,in less than two pages!
Speaker: Timothy Trudgian
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Li Title: A class of optimal transportation problems on the sphere
Speaker: Qirui Li
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Taimre Title: Exploiting asymptotic structure for efficient rare-event estimation for sums of random variables
Speaker: Thomas Taimre
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Ho Title: On the classification of toroidal circle planes
Speaker: Duy Ho
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Stoch App
Nitithumbundit Title: Modelling multivariate financial time series with variance gamma innovations
Speaker: Thanakorn Nitithumbundit
Room: W5A 203
Duration: 30 mins
Top
Batanin Title: $E_3$-algebra structure on the Davydov--Yetter deformation complex
Speaker: Michael Batanin
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
16:30
Cat K
Fok Title: Real K-theory of compact Lie groups
Speaker: Chi-Kwong Fok
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Comp Math
Assis Title: Systematic analysis of OEIS generating functions
Speaker: Michael Assis
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Crimmins Title: Stability of Statistical Properties for some Dynamical Systems
Speaker: Harry Crimmins
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Edu
Forum: ‘Hot Topics’
W5C 220
(60 mins)
Func An
Brix Title: Investigating symbolic dynamics using C*-algebras
Speaker: Kevin Aguyar Brix
Room: C5A 226
Duration: 60 mins
Geom An
Zhang Title: Mean curvature flows of closed hypersurfaces in warped product manifolds
Speaker: Zhou Zhang
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Math Biol
Nelson Title: Modelling the spread of smoking as an infectious disease
Speaker: Mark Nelson
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Clancy Title: Extending a linear programming formulation for TSP
Speaker: Kieran Clancy
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Num Th
Meagher Title: Chebotarev's density theorem over finite fields
Speaker: Stephen Meagher
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Hauer Title: A strong maximum principle on cones
Speaker: Daniel Hauer
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Asanjarani Title: Bursty Markovian arrival processes
Speaker: Azam Asanjarani
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Xu Title: Chevalley groups and finite geometry
Speaker: Jon Xu
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Stoch App
Grant Title: Comparing multivariate spectral densities
Speaker: Andrew Grant
Room: W5A 203
Duration: 30 mins
Top
De Leger Title: Contractibility of nerve of classifiers and application to the Turchin--Dwyer--Hess theorem (with Michael Batanin)
Speaker: Florian Martin Laurent De Leger
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
17:00
Cat K
Lin Title: Presheaves over join restriction categories
Speaker: Daniel Lin
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Antown Title: Optimal linear response for Markov chains
Speaker: Fadi Antown
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Func An
Pedersen Title: On the $C^*$-algebras of a graph of groups
Speaker: Thomas Pedersen
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Zhang Title: Riemannian cubics in the manifold $\operatorname{SPD}(n)$ of all $n\times n$ symmetric positive-definite matrices
Speaker: Erchuan Zhang
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Math Opt
Dao Title: On the generalized Douglas--Rachford algorithm for feasibility problems
Speaker: Minh N. Dao
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Rep Th
Zhang Title: The second fundamental theorem of invariant theory for the orthosymplectic supergroup
Speaker: Yang Zhang
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Stoch App
Ma Title: Multiple change-point detection in an AR(1) Process: comparison of different methods
Speaker: Lijing Ma
Room: W5A 203
Duration: 30 mins
17:30
Cat K
Yang Title: Algebraic elliptic cohomology and flops
Speaker: Yaping Yang
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Siu Title: Combinatorial model for the dynamics of birational maps over finite fields
Speaker: Timothy Siu
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Func An
Bradford Title: Recursive algorithms for inversion of linear operator pencils
Speaker: Elizabeth Bradford
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Li Title: The planar dual Minkowski problem
Speaker: Qirui Li
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Math Phys
Assis Title: Exactly-solved origami statistical mechanics
Speaker: Michael Assis
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Stoch App
Raveendran Title: Binary segmentation methods for spatial clustering
Speaker: Nishanthi Raveendran
Room: W5A 203
Duration: 30 mins
18:00
Drinks 5.45 - 6.30
MQ Theatre Foyer
(30 mins)
18:30
Plen
Public Lecture
Small Title: Chaos is not random and complexity is not complicated
Speaker: Michael Small
Room: Macquarie Theatre
Duration: 30 mins
19:00