Timetable for AustMS2017

Viewing preferences Show (non-session) events :
Session(s) shown (0): [ Show all sessions | Show no sessions ]
Plen Alg App Ind Cat K Comp Math Compl Geom Dyn Erg Edu Func An Geom An
Harm An Math Biol Math Opt Math Phys Num Th PDEs Prob Stoch Rep Th Stoch App Top
\LaTeX

Date(s) shown (1): [ Show all dates | Show no dates ]
2017-12-12 2017-12-13 2017-12-14 2017-12-15

Thu (14/12)
08:00
08:30
09:00
Plen
Frankowska Title: Value function and necessary optimality conditions in deterministic optimal control
Speaker: H\'el\`ene Frankowska
Room: Macquarie Theatre
Duration: 30 mins
09:30
10:00
Plen
Pollett Title: Metapopulations in evolving landscapes
Speaker: Philip Keith Pollett
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
10:30
11:00
Morning tea
MQ Theatre Foyer
(30 mins)
11:30
Alg
Cannon Title: Fact-checking the ATLAS of Finite Groups
Speaker: John Cannon
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
Cat K
Maehara Title: Mahavier limits
Speaker: Yuki Maehara
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Carberry Title: Toroidal soap bubbles: constant mean curvature tori in $\mathbb{S}^3$ and $\mathbb{R}^3$
Speaker: Emma Carberry
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Radnovic Title: Short trajectories of integrable billiards
Speaker: Milena Radnovic
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Edu
Hill Title: Assessment: a multi-pronged tool to motivate and engage
Speaker: Dilshara Hill
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Hochs Title: K-theory and characters
Speaker: Peter Hochs
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Ogilvie Title: The space of harmonic tori in the $3$-sphere
Speaker: Ross Ogilvie
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Harm An
Bui Title: On the flows associated to self-adjoint operators on metric measure spaces
Speaker: Anh Bui
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
Araujo Title: The simple complexity of robust networks
Speaker: Robyn Patrice Araujo
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Roshchina Title: Multipoint Voronoi cells
Speaker: Vera Roshchina
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Math Phys
Zhou Title: Unified correlation function behaviours on high-dimensional tori
Speaker: Zongzheng Zhou
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Macourt Title: Visible points on exponential curves
Speaker: Simon Macourt
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Fan Title: Measure-valued population processes and their asymptotics
Speaker: Jie Yen Fan
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Wilbert Title: Two-block Springer fibers and Springer representations in type D
Speaker: Arik Wilbert
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Robertson Title: An action of the Grothendieck--Teichm\"uller group
Speaker: Marcy Robertson
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
\LaTeX
Moore Title: Authoring `Tagged PDF' documents with \LaTeX
Speaker: Ross Moore
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
12:00
Alg
Khusyairi Title: Unexpected new formula for Grothendieck duality
Speaker: Hafiz Khusyairi
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
Cat K
Lack Title: Parity for nestohedra
Speaker: Stephen Lack
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Brander Title: Cauchy problems for surfaces related to harmonic maps
Speaker: David Brander
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Crnkovic Title: Lattice structure detection and refinement DMD algorithm
Speaker: Bojan Crnkovic
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Edu
King Title: Investigating students' perceptions of graduate learning outcomes in mathematics
Speaker: Deborah King
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Thiang Title: Hyperbolic and crystalline topological matter via Baum--Connes isomorphisms
Speaker: Guo Chuan Thiang
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Bryan Title: Distance comparison for curve shortening of networks
Speaker: Paul Bryan
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Harm An
Ly Title: An embedding result for Hermite distribution spaces
Speaker: Fu Ken Ly
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
Murray Title: Smoking prevalence and related death rates for Australian birth cohorts over the last century
Speaker: John Murray
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Li Title: Computing radius of robust feasibility of uncertain linear conic programs via semidefinite programs
Speaker: Guoyin Li
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Math Phys
Nasrawi Title: Lifted worm process for the Ising model
Speaker: Abrahim Steve Nasrawi
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Zhang Title: Computing $p$-adic regulators
Speaker: Yinan Zhang
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Peralta Title: On a class of bivariate phase-type distributions and its applications in risk theory
Speaker: Oscar Peralta
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Wilson Title: Stabilisers of eigenvectors in complex reflection groups
Speaker: Sinead Wilson
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Pulemotov Title: Metrics with prescribed curvature on generalised flag manifolds
Speaker: Artem Pulemotov
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
\LaTeX
Banks Title: The {\it Register!} conference registration system
Speaker: John Banks
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
12:30
Lunch
(90 mins)
13:00
AGM
Macquarie Theatre
(60 mins)
13:30
14:00
Plen
Choie Title: A vital role of automorphic forms in number theory
Speaker: YoungJu Choie
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
14:30
15:00
Afternoon Tea
MQ Theatre Foyer
(30 mins)
15:30
Alg
Elder Title: Permutations sorted by a finite and an infinite stack in series
Speaker: Murray Elder
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
Compl Geom
Ottazzi Title: Lie groups contacto-morphic to nilpotent Lie groups
Speaker: Alessandro Ottazzi
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Edu
Intepe Title: Examining students' interaction with mathematics consultation using Text Mining
Speaker: Gizem Intepe
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Dragomir Title: Recent inequalities of Young type for positive operators in Hilbert spaces
Speaker: Silvestru Sever Dragomir
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Xiong Title: Convexity of non-negatively curved hypersurfaces with free boundary on a sphere
Speaker: Changwei Xiong
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Math Biol
Rose Title: Who gets the girl? On the operational sex ratio as an index for male strategy
Speaker: Danya Rose
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Phys
Thiang Title: Duality methods for topological matter
Speaker: Guo Chuan Thiang
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Fintzen Title: Families of $p$-adic automorphic forms on unitary groups
Speaker: Jessica Fintzen
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
C5A 229
(30 mins)
Prob Stoch
Collevecchio Title: The branching-ruin number and the critical parameter of once-reinforced random walk on trees
Speaker: Andrea Collevecchio
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Kamgarpour Title: Examples of mesopelagic Langlands correspondence
Speaker: Masoud Kamgarpour
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Wang Title: Twisted Donaldson invariants
Speaker: Hang Wang
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
\LaTeX
Demskoi Title: Automated assessment by means of computer algebra, \LaTeX\ and PDF forms
Speaker: Dmitry Demskoi
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
16:00
Alg
Stokes Title: Generalised domain and $E$-inverse semigroups
Speaker: Tim Stokes
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
Cat K
Bourke Title: Braidings for skew monoidal categories
Speaker: John Bourke
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Globke Title: Affinely flat algebraic groups and a conjecture of Popov
Speaker: Wolfgang Globke
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Edu
Lonsdale Title: Third-year undergraduate projects in mathematics education: analysing student attitudes, student reflections, and predicting student performance
Speaker: Heather Lonsdale
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Verma Title: The fundamental equations for the generalized resolvent of an elementary pencil in a unital Banach algebra
Speaker: Geetika Verma
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Wei Title: Volume preserving flow in hyperbolic space
Speaker: Yong Wei
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Math Biol
Watson Title: Multi-phase modelling of early fibrous cap formation in \textit{atherosclerosis}
Speaker: Michael Greg Watson
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Phys
Quella Title: Protection of topological phases in quantum spin systems by quantum deformed symmetries
Speaker: Thomas Quella
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Sha Title: On the irregular primes with respect to Euler polynomials
Speaker: Min Sha
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Prince Title: Variationality of PDEs
Speaker: Geoffrey Prince
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Field Title: Spatial decomposition for Brownian motion and SLE curves
Speaker: Laurence Field
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Licata Title: Linear braids
Speaker: Anthony Licata
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Norbury Title: A new cohomology class in the moduli space of stable curves
Speaker: Paul Norbury
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
16:30
Plen
ANZIAM Lecturer
Stokes Title: Can we make that fibre?
Speaker: Yvonne Stokes
Room: Macquarie Theatre
Duration: 30 mins
17:00
17:30
18:00
18:30
Dinner - Curzon Hall
(210 mins)
19:00