Timetable for WIMSIG2017

Individual Session Timetable:

Sun (24/9) Mon (25/9) Tue (26/9)
08:00
08:30
Registration
H5-02
(30 mins)
09:00
Welcome to Country and Opening remarks
H2-16
(30 mins)
09:30
Plen
Plenary
Pramanik
H2-16
 
(60 mins)
Plen
ACEMS Plenary Session (commences 9:20am)
Mengersen
H2-16
 
(60 mins)
10:00
10:30
University of New South Wales Morning Tea
H5-02
(30 mins)
WIMSIG Travel Grants Information Session
RR5-09
(30 mins)
AustMS Morning Tea
H5-02
(30 mins)
11:00
AlgDis
Speaker 1 (Algebra & Discrete Mathematics)
Liebenau
H6-12
(30 mins)
AnPDE
Speaker 1 (Analysis & Partial Differential Equations)
Hajek
GK4-30
(30 mins)
BioInf
Speaker 1 (Biostatistics & Bioinformatics)
Moreno-Betancur
GK2-12
(30 mins)
CCC
Speaker 1 (Cryptography, Coding & Compression)
Simpson
BH4-22
(30 mins)
Dyn
Speaker 1 (Dynamical Systems & Fluid Dynamics)
Stephen
BH4-33
(30 mins)
EqDiv
Speaker 1 (Gender Equity & Diversity in Mathematics)
Buckley
RR5-09
(30 mins)
GeoTop
Speaker 1 (Geometry & Topology)
Licata
GK4-18
(30 mins)
MatBio
Speaker 1 (Mathematical Biology)
Ball
RR4-12
(30 mins)
MatPhys
Speaker 1 (Mathematical Physics and Industrial Mathematics)
Seaton
BH4-29
(30 mins)
OROpt
Speaker 1 (Operations Research and Optimisation)
Albrecht
RR4-11
(30 mins)
StaProb
Speaker 1 (Statistics)
Delaigle
GK2-15
(30 mins)
Oth
Speaker 1 (Contributed Talks)
Angelova
H6-03
(30 mins)
AlgDis
Speaker 5 (Algebra & Discrete Mathematics)
Herke
H6-12
(30 mins)
AnPDE
Networking 25 (Analysis & Partial Differential Equations)
GK4-30
(30 mins)
BioInf
Speaker 4 (Biostatistics & Bioinformatics)
Yelland
GK2-12
(30 mins)
Dyn
Speaker 5 (Dynamical Systems & Fluid Dynamics)
Stokes
BH4-33
(30 mins)
EqDiv
Networking 25 (Gender Equity & Diversity in Mathematics)
RR5-09
(30 mins)
GeoTop
Speaker 5 (Geometry & Topology)
Dancso
GK4-18
(30 mins)
MatBio
Networking 25 (Mathematical Biology)
RR4-12
(30 mins)
MatPhys
Speaker 5 (Mathematical Physics and Industrial Mathematics)
Salmeron Zapata
BH4-29
(30 mins)
OROpt
Speaker 4 (Operations Research and Optimisation)
Kaur
RR4-11
(30 mins)
StaProb
Speaker 5 (Statistics)
Hudson
GK2-15
(30 mins)
Oth
Speaker 5 (Contributed Talks)
Gontar
H6-03
(30 mins)
11:30
AlgDis
Speaker 2 (Algebra & Discrete Mathematics)
Greenhill
H6-12
(30 mins)
AnPDE
Speaker 2 (Analysis & Partial Differential Equations)
Fang
GK4-30
(30 mins)
BioInf
Speaker 2 (Biostatistics & Bioinformatics)
Milanzi
GK2-12
(30 mins)
CCC
Speaker 2 (Cryptography, Coding & Compression)
Kuijper
BH4-22
(30 mins)
Dyn
Speaker 2 (Dynamical Systems & Fluid Dynamics)
Radnovic
BH4-33
(30 mins)
EqDiv
Speaker 2 (Gender Equity & Diversity in Mathematics)
Leder
RR5-09
(30 mins)
GeoTop
Speaker 2 (Geometry & Topology)
Turner
GK4-18
(30 mins)
MatBio
Speaker 2 (Mathematical Biology)
Aogo
RR4-12
(30 mins)
MatPhys
Speaker 2 (Mathematical Physics and Industrial Mathematics)
Vinogradova
BH4-29
(30 mins)
OROpt
Speaker 2 (Operations Research and Optimisation)
Kazantzidou
RR4-11
(30 mins)
StaProb
Speaker 2 (Statistics)
Scealy
GK2-15
(30 mins)
Oth
Speaker 2 (Contributed Talks)
Imiyage Dona
H6-03
(30 mins)
AlgDis
Networking 25 (Algebra & Discrete Mathematics)
H6-12
(30 mins)
AnPDE
Speaker 5 (Analysis & Partial Differential Equations)
Joshi
GK4-30
(30 mins)
BioInf
Speaker 5 (Biostatistics & Bioinformatics)
Kasza
GK2-12
(30 mins)
Dyn
Speaker 6 (Dynamical Systems & Fluid Dynamics)
Penington
BH4-33
(30 mins)
EqDiv
Speaker 5 (Gender Equity & Diversity in Mathematics)
Reid
RR5-09
(30 mins)
GeoTop
Speaker 6 (Geometry & Topology)
Bleile
GK4-18
(30 mins)
MatBio
Speaker 5 (Mathematical Biology)
Hickson
RR4-12
(30 mins)
MatPhys
Networking 25 (Mathematical Physics and Industrial Mathematics)
BH4-29
(30 mins)
OROpt
Speaker 5 (Operations Research and Optimisation)
Charkhgard
RR4-11
(30 mins)
StaProb
Networking 25 (Statistics)
GK2-15
(30 mins)
Oth
Speaker 6 (Contributed Talks)
Pooladvand
H6-03
(30 mins)
12:00
Group Photo
(30 mins)
ACEMS Lunch
H5-02
 
(60 mins)
12:30
Post
University of Adelaide Lunch and Poster Session
H5-02
 
(60 mins)
13:00
AlgDis
Speaker 6 (Algebra & Discrete Mathematics)
Howell
H6-12
(30 mins)
AnPDE
Speaker 6 (Analysis & Partial Differential Equations)
Chang
GK4-30
(30 mins)
BioInf
Speaker 6 (Biostatistics & Bioinformatics)
Shim
GK2-12
(30 mins)
Dyn
Networking 25 (Dynamical Systems & Fluid Dynamics)
BH4-33
(30 mins)
EqDiv
Speaker 6 (Gender Equity & Diversity in Mathematics)
Forgasz
RR5-09
(30 mins)
GeoTop
Networking 25 (Geometry & Topology)
GK4-18
(30 mins)
MatBio
Speaker 6 (Mathematical Biology)
Kleshnina
RR4-12
(30 mins)
MatPhys
Speaker 6 (Mathematical Physics and Industrial Mathematics)
Lau
BH4-29
(30 mins)
OROpt
Speaker 6 (Operations Research and Optimisation)
Smith-Miles
RR4-11
(30 mins)
StaProb
Speaker 6 (Statistics)
Rendek
GK2-15
(30 mins)
Oth
Speaker 7 (Contributed Talks)
Loo
H6-03
(30 mins)
13:30
Plen
Plenary Session
O'Keefe
H2-16
 
(60 mins)
AlgDis
Speaker 7 (Algebra & Discrete Mathematics)
Sutherland
H6-12
(30 mins)
AnPDE
Speaker 7 (Analysis & Partial Differential Equations)
Wang
GK4-30
(30 mins)
BioInf
Speaker 7 (Biostatistics & Bioinformatics)
Armstrong
GK2-12
(30 mins)
Dyn
Speaker 7 (Dynamical Systems & Fluid Dynamics)
Ozcakir
BH4-33
(30 mins)
EqDiv
Speaker 7 (Gender Equity & Diversity in Mathematics)
Koch
RR5-09
(30 mins)
GeoTop
Speaker 7 (Geometry & Topology)
Yang
GK4-18
(30 mins)
MatBio
Speaker 7 (Mathematical Biology)
Postnova
RR4-12
(30 mins)
OROpt
Speaker 7 (Operations Research and Optimisation)
Bradford
RR4-11
(30 mins)
StaProb
Speaker 7 (Statistics)
Tulunay
GK2-15
(30 mins)
Oth
Networking 25 (Contributed Talks)
H6-03
(30 mins)
14:00
AlgDis
Speaker 8 (Algebra & Discrete Mathematics)
Glen
H6-12
(30 mins)
AnPDE
Speaker 8 (Analysis & Partial Differential Equations)
Verma
GK4-30
(30 mins)
BioInf
Speaker 8 (Biostatistics & Bioinformatics)
Lamb
GK2-12
(30 mins)
EqDiv
Speaker 8 (Gender Equity & Diversity in Mathematics)
Vanholsbeeck
RR5-09
(30 mins)
GeoTop
Speaker 8 (Geometry & Topology)
Robertson
GK4-18
(30 mins)
MatBio
Speaker 8 (Mathematical Biology)
Jenner
RR4-12
(30 mins)
StaProb
Speaker 8 (Statistics)
Kandanaarachchi
GK2-15
(30 mins)
Oth
Speaker 8 (Contributed Talks)
Uggen
H6-03
(30 mins)
14:30
Registration
H5-02
(30 mins)
AlgDis
Speaker 3 (Algebra & Discrete Mathematics)
McLeod
H6-12
(30 mins)
AnPDE
Speaker 3 (Analysis & Partial Differential Equations)
Lu
GK4-30
(30 mins)
BioInf
Speaker 3 (Biostatistics & Bioinformatics)
Thorne
GK2-12
(30 mins)
CCC
Speaker 3 (Cryptography, Coding & Compression)
Hall
BH4-22
(30 mins)
Dyn
Speaker 3 (Dynamical Systems & Fluid Dynamics)
Schindler
BH4-33
(30 mins)
EqDiv
Speaker 3 (Gender Equity & Diversity in Mathematics)
Li
RR5-09
(30 mins)
GeoTop
Speaker 3 (Geometry & Topology)
Levitina
GK4-18
(30 mins)
MatBio
Speaker 3 (Mathematical Biology)
Clark
RR4-12
(30 mins)
MatPhys
Speaker 3 (Mathematical Physics and Industrial Mathematics)
Shi
BH4-29
(30 mins)
OROpt
Speaker 3 (Operations Research and Optimisation)
Thomas
RR4-11
(30 mins)
StaProb
Speaker 3 (Statistics)
Chiu
GK2-15
(30 mins)
Oth
Speaker 3 (Contributed Talks)
Mills
H6-03
(30 mins)
AlgDis
Speaker 9 (Algebra & Discrete Mathematics)
Pauwels
H6-12
(30 mins)
AnPDE
Speaker 9 (Analysis & Partial Differential Equations)
Seo
GK4-30
(30 mins)
BioInf
Speaker 9 (Biostatistics & Bioinformatics)
Bahlo
GK2-12
(30 mins)
EqDiv
Discussion and Networking (Gender Equity & Diversity in Mathematics)
RR5-09
(30 mins)
GeoTop
Speaker 9 (Geometry & Topology)
Strumila
GK4-18
(30 mins)
MatBio
Speaker 9 (Mathematical Biology)
Hunt
RR4-12
(30 mins)
StaProb
Speaker 9 (Statistics)
Clarke
GK2-15
(30 mins)
Oth
Speaker 9 (Contributed Talks)
Nowland
H6-03
(30 mins)
15:00
Professional development workshop
H5-02
 
 
 
(120 mins)
AlgDis
Speaker 4 (Algebra & Discrete Mathematics)
Afzaly
H6-12
(30 mins)
AnPDE
Speaker 4 (Analysis & Partial Differential Equations)
Nguyen
GK4-30
(30 mins)
BioInf
Networking 25 (Biostatistics & Bioinformatics)
GK2-12
(30 mins)
CCC
Networking 25 (Cryptography, Coding & Compression)
BH4-22
(30 mins)
Dyn
Speaker 4 (Dynamical Systems & Fluid Dynamics)
Algar
BH4-33
(30 mins)
EqDiv
Speaker 4 (Gender Equity & Diversity in Mathematics)
James
RR5-09
(30 mins)
GeoTop
Speaker 4 (Geometry & Topology)
Misereh
GK4-18
(30 mins)
MatBio
Speaker 4 (Mathematical Biology)
McKerral
RR4-12
(30 mins)
MatPhys
Speaker 4 (Mathematical Physics and Industrial Mathematics)
Liu
BH4-29
(30 mins)
OROpt
Networking 25 (Operations Research and Optimisation)
RR4-11
(30 mins)
StaProb
Speaker 4 (Statistics)
Quill
GK2-15
(30 mins)
Oth
Speaker 4 (Contributed Talks)
Yao
H6-03
(30 mins)
Afternoon Tea
H5-02
(30 mins)
15:30
Flinders University Afternoon Tea
H5-02
(30 mins)
LGBTIQ Folks and Allies Afternoon Tea
RR5-09
(30 mins)
Plen
Plenary Session
Radunskaya
H2-16
 
(60 mins)
16:00
AMSI Panel discussion (finishes 5:15pm)
H2-16
 
(60 mins)
16:30
Closing Remarks
H2-16
(30 mins)
17:00
University of Queensland Reception
H3-14
 
 
 
(120 mins)
17:30
18:00
18:30
University of Adelaide & University of South Australia Conference Dinner - Pre-dinner drinks
NWC
(30 mins)
19:00
University of Adelaide & University of South Australia Conference Dinner & Panel #2
NWC
 
 
 
 
 
(180 mins)
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00