Register for: AustMS2017

Timetable for AustMS2017

Applying timetable preferences will make the timetable easier to view. You need to log in to do this.

Tue (12/12) Wed (13/12) Thu (14/12) Fri (15/12)
08:00
Registration
(180 mins)
08:30
09:00
Opening Session
(120 mins)
Plen
Mahler Lecture
Corwin
Title: Integrable probability
Speaker: Ivan Corwin
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
Plen
Frankowska
Macquarie Theatre
Title: Value function and necessary optimality conditions in deterministic optimal control
Speaker: H\'el\`ene Frankowska
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
Plen
Small
Macquarie Theatre
Title: Reconstructing continuous dynamical systems from time series data with discrete transition graphs
Speaker: Michael Small
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
09:30
10:00
Plen
De Sterck
Macquarie Theatre
Title: Scalable PDE solvers on supercomputers: multilevel and parallel-in-time
Speaker: Hans De Sterck
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
Plen
Pollett
Macquarie Theatre
Title: Metapopulations in evolving landscapes
Speaker: Philip Keith Pollett
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
Plen
Greenhill
Macquarie Theatre
Title: Two threshold problems for random graphs and hypergraphs
Speaker: Catherine Greenhill
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
10:30
11:00
Morning Tea
(30 mins)
Morning Tea
(30 mins)
Morning tea
(30 mins)
Morning Tea
(30 mins)
11:30
Plen
Okounkov
Macquarie Theatre
Title: Enumerative geometry and geometric representation theory
Speaker: Andrei Okounkov
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
Plen
Hanna Neumann Lecture
Benkart
Title: Walking on graphs to Invariant Theory
Speaker: Georgia Benkart
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
Alg
Cannon
W5A 105
Title: Fact-checking the ATLAS of Finite Groups
Speaker: John Cannon
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
Cat K
Maehara
W5A 101
Title: Mahavier limits
Speaker: Yuki Maehara
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Carberry
X5B 039
Title: Toroidal soap bubbles: constant mean curvature tori in $\mathbb{S}^3$ and $\mathbb{R}^3$
Speaker: Emma Carberry
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Radnovic
W5A 201
Title: Short trajectories of integrable billiards
Speaker: Milena Radnovic
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Edu
Hill
W5C 220
Title: Assessment: a multi-pronged tool to motivate and engage
Speaker: Dilshara Hill
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Hochs
C5A 226
Title: K-theory and characters
Speaker: Peter Hochs
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Ogilvie
C5A 232
Title: The space of harmonic tori in the $3$-sphere
Speaker: Ross Ogilvie
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Harm An
Bui
C5A 225
Title: On the flows associated to self-adjoint operators on metric measure spaces
Speaker: Anh Bui
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
Araujo
W5C 213
Title: The simple complexity of robust networks
Speaker: Robyn Patrice Araujo
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Roshchina
X5B 136
Title: Multipoint Voronoi cells
Speaker: Vera Roshchina
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Math Phys
Zhou
W5A 202
Title: Unified correlation function behaviours on high-dimensional tori
Speaker: Zongzheng Zhou
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Macourt
W5C 211
Title: Visible points on exponential curves
Speaker: Simon Macourt
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Fan
W5C 232
Title: Measure-valued population processes and their asymptotics
Speaker: Jie Yen Fan
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Wilbert
W5A 205
Title: Two-block Springer fibers and Springer representations in type D
Speaker: Arik Wilbert
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Robertson
W5A 103
Title: An action of the Grothendieck--Teichm\"uller group
Speaker: Marcy Robertson
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
\LaTeX
Moore
W5C 221
Title: Authoring `Tagged PDF' documents with \LaTeX
Speaker: Ross Moore
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Plen
Cowling
Macquarie Theatre
Title: Analysis on product spaces
Speaker: Michael Cowling
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
12:00
Alg
Khusyairi
W5A 105
Title: Unexpected new formula for Grothendieck duality
Speaker: Hafiz Khusyairi
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
Cat K
Lack
W5A 101
Title: Parity for nestohedra
Speaker: Stephen Lack
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Brander
X5B 039
Title: Cauchy problems for surfaces related to harmonic maps
Speaker: David Brander
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Crnkovic
W5A 201
Title: Lattice structure detection and refinement DMD algorithm
Speaker: Bojan Crnkovic
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Edu
King
W5C 220
Title: Investigating students' perceptions of graduate learning outcomes in mathematics
Speaker: Deborah King
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Thiang
C5A 226
Title: Hyperbolic and crystalline topological matter via Baum--Connes isomorphisms
Speaker: Guo Chuan Thiang
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Bryan
C5A 232
Title: Distance comparison for curve shortening of networks
Speaker: Paul Bryan
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Harm An
Ly
C5A 225
Title: An embedding result for Hermite distribution spaces
Speaker: Fu Ken Ly
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
Murray
W5C 213
Title: Smoking prevalence and related death rates for Australian birth cohorts over the last century
Speaker: John Murray
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Li
X5B 136
Title: Computing radius of robust feasibility of uncertain linear conic programs via semidefinite programs
Speaker: Guoyin Li
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Math Phys
Nasrawi
W5A 202
Title: Lifted worm process for the Ising model
Speaker: Abrahim Steve Nasrawi
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Zhang
W5C 211
Title: Computing $p$-adic regulators
Speaker: Yinan Zhang
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Peralta
W5C 232
Title: On a class of bivariate phase-type distributions and its applications in risk theory
Speaker: Oscar Peralta
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Wilson
W5A 205
Title: Stabilisers of eigenvectors in complex reflection groups
Speaker: Sinead Wilson
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Pulemotov
W5A 103
Title: Metrics with prescribed curvature on generalised flag manifolds
Speaker: Artem Pulemotov
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
\LaTeX
Banks
W5C 221
Title: The {\it Register!} conference registration system
Speaker: John Banks
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
12:30
Lunch
(90 mins)
Lunch
(90 mins)
Lunch
(90 mins)
Lunch
(90 mins)
13:00
Mathematical Sciences Decadal Plan 1315-1400
(60 mins)
Debate
(60 mins)
AGM
(60 mins)
13:30
14:00
Alg
East
W5A 105
Title: Integer polygons with given perimeter
Speaker: James East
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
App Ind
Albrecht
W5C 221
Title: The two-train separation problem on non-level track
Speaker: Amie Albrecht
Room: W5C 221
Duration: 60 mins
Cat K
Street
W5A 101
Title: Real sets
Speaker: Ross Howard Street
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Ward
X5B 039
Title: Using the Schottky--Klein prime function to compute the harmonic measure distribution function of a doubly connected planar domain
Speaker: Lesley Ward
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Comp Math
Droniou
X5B 138
Title: Designing high-order schemes for diffusion problems on generic polytopal cells
Speaker: Jerome Droniou
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Edu
Wang
W5C 220
Title: Linking mathematical theories to computation and modelling for engineering applications
Speaker: Yucang Wang
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Sukochev
C5A 226
Title: Conformal trace theorem for Julia sets
Speaker: Fedor Sukochev
Room: C5A 226
Duration: 60 mins
Harm An
Sikora
C5A 225
Title: Riesz transform and harmonic functions
Speaker: Adam Sikora
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
Kaw
W5C 213
Title: Delivery and diffusion in membranes
Speaker: Aaron Jordan Kaw
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Gaitsgory
X5B 136
Title: Averaging in singularly perturbed deterministic and stochastic optimal control problems and dynamic games
Speaker: Vladimir Gaitsgory
Room: X5B 136
Duration: 60 mins
Math Phys
Mangazeev
W5A 202
Title: Integrable structure of products of complex random matrices
Speaker: Vladimir Mangazeev
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
PDEs
Daners
C5A 229
Title: Global dynamics of generalized logistic equations
Speaker: Daniel Daners
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Klebaner
W5C 232
Title: Random initial conditions in differential equations
Speaker: Fima Klebaner
Room: W5C 232
Duration: 60 mins
Rep Th
Coulembier
W5A 205
Title: Auslander--Dlab--Ringel algebras and Ringel duality
Speaker: Kevin Coulembier
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Crowley
W5A 103
Title: The topological period–index conjecture for almost complex 6-manifolds
Speaker: Diarmuid Crowley
Room: W5A 103
Duration: 60 mins
App Ind
Jovanoski
W5C 221
Title: A stochastic differential equation approach to modelling the growth phase of fire spread
Speaker: Zlatko Jovanoski
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Hallam
W5A 101
Title: End-periodic $K$-homology and positive scalar curvature
Speaker: Michael Alexander Hallam
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Gover
X5B 039
Title: The projective geometry of Sasaki--Einstein structures and their compactification
Speaker: Rod Gover
Room: X5B 039
Duration: 60 mins
Comp Math
De Sterck
X5B 138
Title: Nonlinearly preconditioned optimisation methods for tensor decompositions and recommendation
Speaker: Hans De Sterck
Room: X5B 138
Duration: 60 mins
Dyn Erg
Schindler
W5A 201
Title: Trimmed sums for observables on the doubling map
Speaker: Tanja Schindler
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Edu
Phillips
W5C 220
Title: Employing cultural plasticity in STEM workshops for prospective indigenous Engineering and Information Technology students
Speaker: Collin Grant Phillips
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Ramagge
C5A 226
Title: C*-algebras from self-similar actions and their states
Speaker: Jacqui Ramagge
Room: C5A 226
Duration: 60 mins
Geom An
Pulemotov
C5A 232
Title: Metrics with prescribed curvature on homogeneous spaces with intermediate subgroups
Speaker: Artem Pulemotov
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Harm An
Zhou
C5A 225
Title: A principal eigenvalue problem with large degenerate advection
Speaker: Maolin Zhou
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
Pooladvand
W5C 213
Title: Do T-cells compete for antigen?
Speaker: Pantea Pooladvand
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Parkinson
X5B 136
Title: Averaging of discrete-time singularly perturbed optimal control problems
Speaker: Alex Parkinson
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Shi
W5C 232
Title: Bootstrap random walk
Speaker: Meng Shi
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Webster
W5A 205
Title: The representation theory of symplectic singularities
Speaker: Ben Webster
Room: W5A 205
Duration: 60 mins
Top
Licata
W5A 103
Title: Contact manifolds with boundary
Speaker: Joan Licata
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
Plen
Choie
Macquarie Theatre
Title: A vital role of automorphic forms in number theory
Speaker: YoungJu Choie
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
App Ind
Zhu
W5C 221
Title: Pricing American-style Parisian options
Speaker: Song-Ping Zhu
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Burke
W5A 101
Title: Transferring $A$-infinity structures along quasi-isomorphisms
Speaker: Jesse Burke
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Edu
SIGME session
(30 mins)
Func An
Wang
C5A 226
Title: Positive scalar curvature for proper actions
Speaker: Hang Wang
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Math Biol
Kim
W5C 213
Title: Modelling evolution of post-menopausal human longevity: the Grandmother Hypothesis
Speaker: Peter Kim
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
PDEs
Liu
C5A 229
Title: Bergman--Toeplitz operators on weakly pseudoconvex domains
Speaker: Jiakun Liu
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Schindler
W5C 232
Title: Convergence to extremal processes for L\'evy processes with slowly varying canonical measure
Speaker: Tanja Schindler
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
14:30
Alg
Thornton
W5A 105
Title: On base radical operators Part 1: classes of finite associative rings
Speaker: Lauren Thornton
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
Cat K
Walker
W5A 101
Title: Universal properties of polynomials via doctrinal Yoneda structures
Speaker: Charles Walker
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Green
X5B 039
Title: Using the Schottky--Klein prime function to compute harmonic measure distribution functions of a class of multiply connected planar domains
Speaker: Christopher Green
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Comp Math
Cheng
X5B 138
Title: Convergence analysis of a family of ELLAM schemes for a fully coupled model of miscible displacement in porous media
Speaker: Hanz Martin Cheng
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Edu
Jackson
W5C 220
Title: Impact and sustainability of a cross-disciplinary mathematics support program
Speaker: Deborah Jackson
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Harm An
Ottazzi
C5A 225
Title: Spectral multipliers for sub-Laplacians on $NA$ groups
Speaker: Alessandro Ottazzi
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
Gray
W5C 213
Title: Akt translocation as a harmonic oscillator
Speaker: Catheryn Gray
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Phys
Zhang
W5A 202
Title: Quantum integrable models and the off-diagonal Bethe ansatz method
Speaker: Xin Zhang
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Hussain
W5C 211
Title: The Hausdorff measure version of Gallagher's theorem\,---\,closing the gap and beyond
Speaker: Mumtaz Hussain
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Sun
C5A 229
Title: The Sylvester equation and the elliptic Korteweg--de Vries system
Speaker: Yingying Sun
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Rep Th
Pauwels
W5A 205
Title: Gerstenhaber structure of a class of special biserial algebras
Speaker: Bregje Pauwels
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
App Ind
Smith
W5C 221
Title: Quantifying the change in the far-field pattern induced by rounding the corners of a scatterer illuminated by a plane-wave electromagnetic field
Speaker: Paul Smith
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Robertson
W5A 101
Title: Presheaf models for infinity modular operads
Speaker: Marcy Robertson
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Dullin
W5A 201
Title: Stability of doubly periodic shear flow of the Euler equations
Speaker: Holger Dullin
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Edu
Loch
W5C 220
Title: Teaching wirelessly with a pen-enabled tablet
Speaker: Birgit Loch
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Geom An
Zhu
C5A 232
Title: Min--max theory for constant mean curvature hypersurfaces
Speaker: Jonathan Julian Zhu
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Harm An
Hauer
C5A 225
Title: A generalised Gagliardo--Nirenberg type inequality with application to the $p(x)$-Laplacian
Speaker: Daniel Hauer
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
Kumbhari
W5C 213
Title: Modelling the impact of T-cell avidity on cancer vaccines
Speaker: Adarsh Kumbhari
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Lindstrom
X5B 136
Title: Strong convergence for relaxed iterated approximate projection methods for convex feasibility problems
Speaker: Scott Lindstrom
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Num Th
Forrester
W5C 211
Title: Octonions in random matrix theory
Speaker: Peter Forrester
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Liu
W5C 232
Title: Invariance principle for biased bootstrap random walks
Speaker: Yunxuan Liu
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Stoch App
Stewart
W5A 203
Title: More sensitive mixture detection using the empirical moment-generating function
Speaker: Michael Stewart
Room: W5A 203
Duration: 30 mins
Top
Tate
W5A 103
Title: Higher Teichm\"uller theory on closed and finite-area surfaces using techniques of Fock and Goncharov
Speaker: Dominic Tate
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
App Ind
Tulunay
W5C 221
Title: ST-metric method in Finance
Speaker: Ilknur Tulunay
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Garner
W5A 101
Title: Ultrafilters
Speaker: Richard Garner
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Edu
Osborn
W5C 220
Title: Communities of practice across pre-undergraduate and undergraduate mathematics
Speaker: Judy-anne Osborn
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Brownlowe
C5A 226
Title: On Baumslag--Solitar monoids and their $C^*$-algebras
Speaker: Nathan Brownlowe
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
PDEs
Rozendaal
C5A 229
Title: Stability theory for semigroups using $(L^{p},L^{q})$ Fourier multipliers
Speaker: Jan Rozendaal
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Zhou
W5C 232
Title: Green's function of a random length random walk on the torus
Speaker: Zongzheng Zhou
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
15:00
Alg
McDougall
W5A 105
Title: On base radical operators Part 2: classes of finite Puczylowski algebras
Speaker: Robert McDougall
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
App Ind
Zhang
W5C 221
Title: A study of optimizing courier routes in CBD areas
Speaker: Lele (Joyce) Zhang
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Voineagu
W5A 101
Title: Computations in Bredon motivic cohomology
Speaker: Mircea Voineagu
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Ong
X5B 039
Title: The Donaldson--Narasimhan--Seshadri Theorem
Speaker: Marielle Ong
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Comp Math
Lamichhane
X5B 138
Title: A new minimisation principle for the Poisson equation leading to a flexible finite-element approach
Speaker: Bishnu Lamichhane
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Edu
Smith
W5C 220
Title: Engagement-focused learning in large service-level courses
Speaker: Rebecca Smith
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Huang
C5A 226
Title: Derivations into ideals of semifinite von Neumann algebras
Speaker: Jinghao Huang
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Harm An
Rozendaal
C5A 225
Title: Operator-valued $(L^{p},L^{q})$ Fourier multipliers
Speaker: Jan Rozendaal
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
Hendriksen
W5C 213
Title: Non-binary unrooted tree-based networks
Speaker: Michael Hendriksen
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Eberhard
X5B 136
Title: Radius theorems for monotone mappings
Speaker: Andrew Craig Eberhard
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Math Phys
Angelova
W5A 202
Title: Squeezed coherent states of one-dimensional anharmonic quantum oscillators
Speaker: Maia Nikolova Angelova
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Lay
W5C 211
Title: An explicit bound for the divisor function
Speaker: Jeffrey Lay
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Broadbridge
C5A 229
Title: Non-classical symmetry solution of nonlinear reaction--diffusion: soil--water with plant roots
Speaker: Philip Broadbridge
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Cioica-Licht
W5C 232
Title: Stochastic integration in quasi-Banach spaces
Speaker: Petru A. Cioica-Licht
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Fintzen
W5A 205
Title: On the Moy--Prasad filtration and super-cuspidal representations
Speaker: Jessica Fintzen
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Nagy
W5A 103
Title: Classifying $8$-dimensional E-manifolds
Speaker: Csaba Nagy
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
App Ind
Topal
W5C 221
Title: Accurate calculation of complex eigenvalues for TM-modes in 2D arbitrary cavities with longitudinal slit
Speaker: Turker Topal
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Lanari
W5A 101
Title: $\infty$-groupoids and the Homotopy Hypothesis
Speaker: Edoardo Lanari
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Schmalz
X5B 039
Title: Homogeneous tube domains in higher dimensions
Speaker: Gerd Schmalz
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Comp Math
Sloan
X5B 138
Title: On the generation of random fields
Speaker: Ian Sloan
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Balasuriya
W5A 201
Title: Stochastic sensitivity: a computable measure for uncertainty of deterministic trajectories
Speaker: Sanjeeva Balasuriya
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Edu
Guo
W5C 220
Title: Improving retention and progression by rescheduling engineering mathematics units
Speaker: William Guo
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Sims
C5A 226
Title: Rigidity for dynamics via operator algebras
Speaker: Aidan Sims
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Majchrowski
C5A 232
Title: Neck detection for the fully nonlinear flow $G$
Speaker: Alexander Majchrowski
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Math Biol
Jenner
W5C 213
Title: Modelling heterogeneity in biology: how do cancer-killing viruses interact with tumour cells?
Speaker: Adrianne Jenner
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Eshragh
X5B 136
Title: A new approach to select the best subset of predictors in linear regression modeling
Speaker: Ali Eshragh
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Num Th
Yau
W5C 211
Title: Distribution of $\alpha n+ \beta$ modulo 1 over some arithmetic set
Speaker: Kam Hung Yau
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Hamza
W5C 232
Title: General bootstrap random walks
Speaker: Kais Hamza
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Vilonen
W5A 205
Title: Langlands duality for real groups
Speaker: Kari Vilonen
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Stoch App
Wishart
W5A 203
Title: Homogeneous wavelet expansions of some fractional Gaussian fields
Speaker: Justin Wishart
Room: W5A 203
Duration: 30 mins
Top
Casella
W5A 103
Title: Representations of fibered $3$-manifolds using flags
Speaker: Alex Casella
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
Afternoon Tea
(30 mins)
App Ind
Vinogradova
W5C 221
Title: Regularization of the first-kind surface integral equations arising in the wave diffraction on 2D arbitrary cavities with longitudinal slit
Speaker: Elena Vinogradova
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Li
W5A 101
Title: Graded Steinberg algebras and their representations
Speaker: Huanhuan Li
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Edu
Wong
W5C 220
Title: \LaTeX\ + First Year Calculus = ???
Speaker: Thomas Wong
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Sierakowski
C5A 226
Title: Unbounded quasitraces, stable finiteness and pure infiniteness
Speaker: Adam Sierakowski
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
PDEs
Joshi
C5A 229
Title: Geometric asymptotics
Speaker: Nalini Joshi
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Dolinsky
W5C 232
Title: Duality and convergence for binomial markets with friction
Speaker: Yan Dolinsky
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
15:30
Afternoon tea
(30 mins)
Afternoon Tea
(30 mins)
Alg
Elder
W5A 105
Title: Permutations sorted by a finite and an infinite stack in series
Speaker: Murray Elder
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
Compl Geom
Ottazzi
X5B 039
Title: Lie groups contacto-morphic to nilpotent Lie groups
Speaker: Alessandro Ottazzi
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Edu
Intepe
W5C 220
Title: Examining students' interaction with mathematics consultation using Text Mining
Speaker: Gizem Intepe
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Dragomir
C5A 226
Title: Recent inequalities of Young type for positive operators in Hilbert spaces
Speaker: Silvestru Sever Dragomir
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Xiong
C5A 232
Title: Convexity of non-negatively curved hypersurfaces with free boundary on a sphere
Speaker: Changwei Xiong
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Math Biol
Rose
W5C 213
Title: Who gets the girl? On the operational sex ratio as an index for male strategy
Speaker: Danya Rose
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Phys
Thiang
W5A 202
Title: Duality methods for topological matter
Speaker: Guo Chuan Thiang
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Fintzen
W5C 211
Title: Families of $p$-adic automorphic forms on unitary groups
Speaker: Jessica Fintzen
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
C5A 229
(30 mins)
Prob Stoch
Collevecchio
W5C 232
Title: The branching-ruin number and the critical parameter of once-reinforced random walk on trees
Speaker: Andrea Collevecchio
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Kamgarpour
W5A 205
Title: Examples of mesopelagic Langlands correspondence
Speaker: Masoud Kamgarpour
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Wang
W5A 103
Title: Twisted Donaldson invariants
Speaker: Hang Wang
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
\LaTeX
Demskoi
W5C 221
Title: Automated assessment by means of computer algebra, \LaTeX\ and PDF forms
Speaker: Dmitry Demskoi
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Afternoon Tea
(30 mins)
16:00
Alg
Ferov
W5A 105
Title: Isomorphism problem for virtually-free groups
Speaker: Michal Ferov
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
App Ind
Nelson
W5C 221
Title: Analysis of nitrogen removal in the activated sludge process
Speaker: Mark Nelson
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Crowley
W5A 101
Title: Functors to categories of manifolds
Speaker: Diarmuid Crowley
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Randall
X5B 039
Title: Flat $(2,3,5)$-distributions and Chazy's equations
Speaker: Matthew Randall
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Comp Math
Ehler
X5B 138
Title: Optimal Monte Carlo integration
Speaker: Martin Ehler
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Edu
Tisdell
W5C 220
Title: No, Professor: you don't need to reverse the order of integration!
Speaker: Chris Tisdell
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Al-shakarchi
C5A 226
Title: Isomorphisms of $\mathit{AC}(\sigma)$ spaces
Speaker: Shaymaa Shawkat Kadhim Al-shakarchi
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Harm An
Mills
C5A 225
Title: The connection between vanishing reverse-H\"older weights and functions of vanishing mean oscillation
Speaker: Stephanie Mills
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Biol
W5C 213
(30 mins)
Math Opt
Thai Doan
X5B 136
Title: Optimality conditions for non-smooth, multi-objective, bilevel optimization problems
Speaker: Chuong Thai Doan
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Math Phys
Chen
W5A 202
Title: Duality in mASEP and tKZ equation
Speaker: Zeying Chen
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Badziahin
W5C 211
Title: $p$-adic Littlewood conjecture: what can potential counter-examples look like?
Speaker: Dzmitry Badziahin
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Zhu
C5A 229
Title: Recent progress on classical solutions for compressible isentropic Navier--Stokes equations with degenerate viscosities and vacuum
Speaker: Shengguo Zhu
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Botev
W5C 232
Title: Sampling via regenerative chain Monte Carlo
Speaker: Zdravko Botev
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Hochs
W5A 205
Title: Blattner's conjecture as an index theorem
Speaker: Peter Hochs
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Mathews
W5A 103
Title: Knot invariants and cluster algebras
Speaker: Daniel Mathews
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
Cat K
Spong
W5A 101
Title: The $K$-theory of loop spaces and elliptic cohomology
Speaker: Matthew James Spong
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Ganji
X5B 039
Title: A criterion for the embedding of a $3$-dimensional CR structure
Speaker: Masoud Ganji
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Comp Math
Hegland
X5B 138
Title: Fractals and numerical linear algebra
Speaker: Markus Hegland
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Wormell
W5A 201
Title: Spectral Galerkin methods for transfer operators in uniformly expanding dynamics
Speaker: C Wormell
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Edu
Dhindsa
W5C 220
Title: Tertiary students' perceptions of assessments of, and attitudes to, Mathematics
Speaker: Harkirat Dhindsa
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Armstrong
C5A 226
Title: Twisted $C^*$-algebras of topological higher-rank graphs: keeping things simple!
Speaker: Becky Armstrong
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
C5A 232
(30 mins)
Math Biol
Angelova
W5C 213
Title: Mathematical model of glucose--insulin regulation with diabetically impaired ultradian oscillations
Speaker: Maia Nikolova Angelova
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Mohammadian
X5B 136
Title: Investigating Hamilton cycles through extreme points of a certain polytope
Speaker: Sogol Mohammadian
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Num Th
Trudgian
W5C 211
Title: Primes and squares\,---\,in less than two pages!
Speaker: Timothy Trudgian
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Li
C5A 229
Title: A class of optimal transportation problems on the sphere
Speaker: Qirui Li
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Taimre
W5C 232
Title: Exploiting asymptotic structure for efficient rare-event estimation for sums of random variables
Speaker: Thomas Taimre
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Ho
W5A 205
Title: On the classification of toroidal circle planes
Speaker: Duy Ho
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Stoch App
Nitithumbundit
W5A 203
Title: Modelling multivariate financial time series with variance gamma innovations
Speaker: Thanakorn Nitithumbundit
Room: W5A 203
Duration: 30 mins
Top
Batanin
W5A 103
Title: $E_3$-algebra structure on the Davydov--Yetter deformation complex
Speaker: Michael Batanin
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
Alg
Stokes
W5A 105
Title: Generalised domain and $E$-inverse semigroups
Speaker: Tim Stokes
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
Cat K
Bourke
W5A 101
Title: Braidings for skew monoidal categories
Speaker: John Bourke
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Compl Geom
Globke
X5B 039
Title: Affinely flat algebraic groups and a conjecture of Popov
Speaker: Wolfgang Globke
Room: X5B 039
Duration: 30 mins
Edu
Lonsdale
W5C 220
Title: Third-year undergraduate projects in mathematics education: analysing student attitudes, student reflections, and predicting student performance
Speaker: Heather Lonsdale
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Verma
C5A 226
Title: The fundamental equations for the generalized resolvent of an elementary pencil in a unital Banach algebra
Speaker: Geetika Verma
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Wei
C5A 232
Title: Volume preserving flow in hyperbolic space
Speaker: Yong Wei
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Math Biol
Watson
W5C 213
Title: Multi-phase modelling of early fibrous cap formation in \textit{atherosclerosis}
Speaker: Michael Greg Watson
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Phys
Quella
W5A 202
Title: Protection of topological phases in quantum spin systems by quantum deformed symmetries
Speaker: Thomas Quella
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Sha
W5C 211
Title: On the irregular primes with respect to Euler polynomials
Speaker: Min Sha
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Prince
C5A 229
Title: Variationality of PDEs
Speaker: Geoffrey Prince
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Field
W5C 232
Title: Spatial decomposition for Brownian motion and SLE curves
Speaker: Laurence Field
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Licata
W5A 205
Title: Linear braids
Speaker: Anthony Licata
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Norbury
W5A 103
Title: A new cohomology class in the moduli space of stable curves
Speaker: Paul Norbury
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
App Ind
Hickson
W5C 221
Title: Dengue fever in Taiwan: an IBM Health Corps adventure
Speaker: Roslyn Hickson
Room: W5C 221
Duration: 60 mins
Cat K
Verity
W5A 101
Title: Generator notions in $\infty$-cosmology
Speaker: Dominic Verity
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Edu
Armstrong
W5C 220
Title: From where do our students come?
Speaker: Lyn Armstrong
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Afsar
C5A 226
Title: KMS states on the $C^*$-algebras of Fell bundles over groupoids
Speaker: Zahra Afsar
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
PDEs
C5A 229
(30 mins)
16:30
Alg
Pullen
W5A 105
Title: Concrete mathematical incompleteness and the Finite Upper Shift Kernel theorem
Speaker: Ainsley Pullen
Room: W5A 105
Duration: 30 mins
App Ind
Sagradian
W5C 221
Title: Potential theory problems for arbitrary rotationally symmetric double-connected conductors: rigorous approach
Speaker: Martin Sagradian
Room: W5C 221
Duration: 30 mins
Cat K
Nagy
W5A 101
Title: A functorial approach to classifying manifolds
Speaker: Csaba Nagy
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Comp Math
Le Gia
X5B 138
Title: Sparse isotropic regularisation for spherical harmonic representations of random fields on the sphere
Speaker: Quoc Thong Le Gia
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Edu
Mills
W5C 220
Title: Lessons from problem solving in ancient China
Speaker: Terence Mills
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
Func An
Mampusti
C5A 226
Title: Mauldin--Williams graphs and their KMS states
Speaker: Michael Arthur Mampusti
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Harm An
Frey
C5A 225
Title: Sparse dominations and sharp weighted estimates for singular integral operators
Speaker: Dorothee Frey
Room: C5A 225
Duration: 30 mins
Math Opt
Pineda-Villavicencio
X5B 136
Title: On the reconstruction of polytopes
Speaker: Guillermo Pineda-Villavicencio
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Math Phys
Garbali
W5A 202
Title: Lattice integrable stochastic processes
Speaker: Alexandr Garbali
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Num Th
Zhao
W5C 211
Title: Mean-value results of Hecke $L$-functions with fixed-order characters
Speaker: Liangyi Zhao
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Casanova
C5A 229
Title: Fluid structure system with boundary conditions involving the pressure
Speaker: Jean-Jerome Casanova
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Hodgkinson
W5C 232
Title: The long-term behaviour of an occupancy process
Speaker: Liam Hodgkinson
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Yang
W5A 205
Title: Towards a construction of higher dimensional loop Grassmannians
Speaker: Yaping Yang
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Top
Ham
W5A 103
Title: Geometric triangulations of knot complements
Speaker: Sophie Ham
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
Cat K
Fok
W5A 101
Title: Real K-theory of compact Lie groups
Speaker: Chi-Kwong Fok
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Comp Math
Assis
X5B 138
Title: Systematic analysis of OEIS generating functions
Speaker: Michael Assis
Room: X5B 138
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Crimmins
W5A 201
Title: Stability of Statistical Properties for some Dynamical Systems
Speaker: Harry Crimmins
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Edu
Forum: ‘Hot Topics’
(60 mins)
Func An
Brix
C5A 226
Title: Investigating symbolic dynamics using C*-algebras
Speaker: Kevin Aguyar Brix
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Zhang
C5A 232
Title: Mean curvature flows of closed hypersurfaces in warped product manifolds
Speaker: Zhou Zhang
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Math Biol
Nelson
W5C 213
Title: Modelling the spread of smoking as an infectious disease
Speaker: Mark Nelson
Room: W5C 213
Duration: 30 mins
Math Opt
Clancy
X5B 136
Title: Extending a linear programming formulation for TSP
Speaker: Kieran Clancy
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Num Th
Meagher
W5C 211
Title: Chebotarev's density theorem over finite fields
Speaker: Stephen Meagher
Room: W5C 211
Duration: 30 mins
PDEs
Hauer
C5A 229
Title: A strong maximum principle on cones
Speaker: Daniel Hauer
Room: C5A 229
Duration: 30 mins
Prob Stoch
Asanjarani
W5C 232
Title: Bursty Markovian arrival processes
Speaker: Azam Asanjarani
Room: W5C 232
Duration: 30 mins
Rep Th
Xu
W5A 205
Title: Chevalley groups and finite geometry
Speaker: Jon Xu
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Stoch App
Grant
W5A 203
Title: Comparing multivariate spectral densities
Speaker: Andrew Grant
Room: W5A 203
Duration: 30 mins
Top
De Leger
W5A 103
Title: Contractibility of nerve of classifiers and application to the Turchin--Dwyer--Hess theorem (with Michael Batanin)
Speaker: Florian Martin Laurent De Leger
Room: W5A 103
Duration: 30 mins
Plen
ANZIAM Lecturer
Stokes
Title: Can we make that fibre?
Speaker: Yvonne Stokes
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
Cat K
Campbell
W5A 101
Title: Enriched algebraic weak factorisation systems
Speaker: Alexander Campbell
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Edu
Dodd
W5C 220
Title: Bridging the gap for inclusive transition
Speaker: Roland Dodd
Room: W5C 220
Duration: 30 mins
17:00
Plen
Du
Macquarie Theatre
Title: Propagation, diffusion and free boundaries
Speaker: Yihong Du
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
Cat K
Lin
W5A 101
Title: Presheaves over join restriction categories
Speaker: Daniel Lin
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Antown
W5A 201
Title: Optimal linear response for Markov chains
Speaker: Fadi Antown
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Func An
Pedersen
C5A 226
Title: On the $C^*$-algebras of a graph of groups
Speaker: Thomas Pedersen
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Zhang
C5A 232
Title: Riemannian cubics in the manifold $\operatorname{SPD}(n)$ of all $n\times n$ symmetric positive-definite matrices
Speaker: Erchuan Zhang
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Math Opt
Dao
X5B 136
Title: On the generalized Douglas--Rachford algorithm for feasibility problems
Speaker: Minh N. Dao
Room: X5B 136
Duration: 30 mins
Rep Th
Zhang
W5A 205
Title: The second fundamental theorem of invariant theory for the orthosymplectic supergroup
Speaker: Yang Zhang
Room: W5A 205
Duration: 30 mins
Stoch App
Ma
W5A 203
Title: Multiple change-point detection in an AR(1) Process: comparison of different methods
Speaker: Lijing Ma
Room: W5A 203
Duration: 30 mins
17:30
Cat K
Yang
W5A 101
Title: Algebraic elliptic cohomology and flops
Speaker: Yaping Yang
Room: W5A 101
Duration: 30 mins
Dyn Erg
Siu
W5A 201
Title: Combinatorial model for the dynamics of birational maps over finite fields
Speaker: Timothy Siu
Room: W5A 201
Duration: 30 mins
Func An
Bradford
C5A 226
Title: Recursive algorithms for inversion of linear operator pencils
Speaker: Elizabeth Bradford
Room: C5A 226
Duration: 30 mins
Geom An
Li
C5A 232
Title: The planar dual Minkowski problem
Speaker: Qirui Li
Room: C5A 232
Duration: 30 mins
Math Phys
Assis
W5A 202
Title: Exactly-solved origami statistical mechanics
Speaker: Michael Assis
Room: W5A 202
Duration: 30 mins
Stoch App
Raveendran
W5A 203
Title: Binary segmentation methods for spatial clustering
Speaker: Nishanthi Raveendran
Room: W5A 203
Duration: 30 mins
18:00
Reception E7B Atrium
(120 mins)
Drinks 5.45 - 6.30
(30 mins)
18:30
Plen
Public Lecture
Small
Title: Chaos is not random and complexity is not complicated
Speaker: Michael Small
Room: Macquarie Theatre
Duration: 60 mins
Dinner - Curzon Hall
(210 mins)
19:00